חלום השיבה לגיזרה – פעילות גופנית לאחר הלידה

מזל - טוב , מזל – טוב !! ילד או ילדה נוסף/ה  למשפחה . אושר ונחת ירדו לעולם וכולם שמחים ומאושרים כאחד 
את, האם המאושרת , עמלה וטורחת יום וליל כדי להחזיק את הבית באהבה , על אף כל הטרחה, הטיטולים הבכי והעייפות, את משתדלת לשדר שמחה וביטחון
לכולם. הילדים מחייכים ונהנים מהתינוק החדש ואפילו בעלך מקבל את תשומת הלב המגיעה לו.
 
אך אט אט, עם הזמן, את מרגישה שאת נעלמת בתוך עצמך. את מרגישה מחוסרת כוח ומוטיבציה , את קצת עצבנית והעייפות משתלטת עלייך, אפילו משימות פשוטות הופכות להיות כבדות וקשות. פתאום את שמה לב, החצאית שכל כך אהבת- היא לא עולה עלייך! שמלת השבת – אין על מה לדבר, ואף החולצה ממאנת להיסגר. תאי השומן מסרבים להיפרד מגופך ואת שומעת את חברותייך מסביב אומרות לך : " מותק , הגיע הזמן להיכנס לכושר ! "
 
במהלך ההיריון והלידה הגוף עבר "טראומה" שרירי הבטן נמתחו עד פי 3 מאורכם הטבעי ; ישנם כאבי גב כתוצאה מכך ששיווי המשקל הועבר קדימה. הרקמות רפויות יותר, השרירים נחלשים ואף המצב הנפשי מעט מעורער. המטרה בפעילות גופנית לאחר הלידה הינה  להחזיר את הגוף למצבו הנורמאלי, תוך שימת דגש על חיזוק שרירי הגב, הבטן ורצפת האגן.
 
מתי אפשר להתחיל להתאמן?
 
נבחין בין תקופת "משכב הלידה"- עד כשישה שבועות לאחר הלידה, בתקופה זו הגוף חלש במיוחד, לבין התקופה שלאחריה.  
 
עד לפני מספר שנים הסברה הרווחת הייתה כי במשך שישה שבועות מהלידה לא כדאי לבצע שום פעילות, כלומר, מנוחה מוחלטת.  אך תגידי לי את, האם באמת אפשר להגיע למנוחה מוחלטת? האם קיפול כביסה ; הדחת כלים ; אמבטיה לתינוק ; החלפת חיתולים; הכנת אוכל למשפחה  וכו' אינם בגדר פעילות גופנית ?!  כיום, מרבית אנשי המקצוע מסתמכים על מחקרים המעודדים פעילות מתונה עוד בתקופת משכב הלידה. פעילות מתונה הינה הליכה איטית, אפילו סביב הבית , תרגילים להרפיה והגדלת טווחי תנועה. ואף תרגילים לחיזוק רצפת האגן. החזרה לפעילות מתונה לאחר הלידה משפרת את תהליכי זרימת דם ועל כן מזרזת החלמה גופנית ונפשית כאחד.
 
כשישה שבועות לאחר הלידה, כאשר הגוף התאושש מעט, ניתן להגיע לחדר הכושר עם אישור רפואי ולקבל תכנית אימונים המתאימה לנשים לאחר לידה. מומלץ להיוועץ במדריכה אשר הוכשרה לטיפול בנשים לאחר לידה . אצלנו בג'אמפ תוכלנה למצוא את התוכניות המתאימות כדי לרדת במשקל באופן מבוקר.
כיצד נתאמן לאחר הלידה בצורה הטובה ביותר?

דבר ראשון- הדרגתיות! אין לבוא לחדר הכושר בשיא המרץ ו"לטרוף" את המכשירים , כיוון שזה רק יזיק, חשוב להקפיד על הוראות  המדריכות ולהרגיל את הגוף אט אט לפעילות.

יש לשים לב במיוחד לחיזוק שרירי הבטן, הגב ורצפת האגן. שרירים אלו נחלשו מאוד במהלך ההיריון והלידה וחשוב לחזק אותם. ניתן להשתתף בשיעורי פילאטיס, בכדי ללמוד לאסוף את רצפת האגן בצורה הנכונה. כמו כן, בשיעורי פילאטיס ישנו דגש רב על חיזוק שרירי הגב ויציבה נכונה.

תזונה - הקפידי על תזונה נכונה ובריאה, דאגי לאכול 5-6 ארוחות ביום הכוללות את כל אבות המזון,  על מנת לספק לך ולתינוקך את מרכיבי האנרגיה לה אתם זקוקים, כמו כן הקפידי על שתייה מרובה.

לסיום, הקשיבי לגופך. אל תתני למטלות הבית והיום יום לגרום לך לפגוע בבריאותך.

זכרי, אמא בריאה היא אמא טובה יותר !

מזל טוב! ובהצלחה ..

שושי אורלוויק , (מאמנת כושר ; מדריכה טרום ואחרי לידה ; מאמנת פילאטיס אירובי ועיצוב מתמחה בספורט טיפולי לילדים וסטודנטית לתואר שני בחינוך גופני).

 

 
 | יצחק נחמד יצחק נחמד  |  כושר בג'אמפ  |  2432 צפיות  |  Jun 19, 2013

תגובות

תגובות

פעולות
מחבר